Jump to content


Photo

ATC Manual na Srpskom jeziku


  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1 Ljubinko

Ljubinko

    Captain

  • VIP Members
  • 1,262 posts
  • Location:Beograd, Srbija
  • VATSIM ID:922417

Posted 12 September 2006 - 03:58 AM

Ako nekog ne mrzi da cita ovoliki tekst, onda neka procita ima dosta da se nauci ako zeli da se radi ATC unutar SCGvACCa.

ovo je prvi deo, za TWR poziciju.
Sada cu poceti da radim za APP.

Ne bi bilo lose da se ovaj TOPIC pinuje.

Ovde cete procitati suvu teoriju, njenu aplikaciju, metode i trikove za rad unutar scgvacca...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

pre nego sto pocnem da pisem o TWR, napisacu vam nesto sto morate da znate kao azbuku. Kako se slova citaju u avijaciji, to jest A nije EJ, ni B nije BI...

A- Alpha
B- Bravo
C- Charlie
D- Delta
E- Echo
F- Foxtrot
G- Golf
H- Hotel
I- India
J- Juliet
K- Kilo
L- Lima
M- Mike
N- November
O- Oscar
P- Papa
Q- Quebec
R- Romeo
S- Sierra
T- Tango
U- Uniform
V- Victor
W- Whisky
X- X Ray
Y- Yankee
Z- Zulu


TWR (Tower)



Toranj je odgovoran za sva poletanja i sletanja na jednom aerodromu kao i na operacije koje se vrse na samom aerodromu. Toranj u svakom trenutku mora da zna sta se desava na zemlji.
Posto ne postoji Ground ni Delivery u Beogradu, Toranj koji cete imati prilike da radite ovde preuzima funkcije i Ground-a i Delivery-a. Znaci Toranj ne samo da ce odredjivati pistu u upotrebi, izdavati instrukcjie avionima da bi separacija na zemlji bila uspesna vec ce kontrolisati start/push, taxi, izdavanje ATC clearanca avionima, i citanje meteroloskih podataka.

Malo da pojasnim za one koji ne znaju:
-Start up and Push Back: je dozvola koju Toranj daje avionu da pokrene svoje motore i da se odgurne sa gate-a (odgurne u nazad uz pomoc malog vozila koje mu je zakaceno na nose wheel). Start and Push se daje neposredno pre dozvole za taksiranje (vise o tome kasnije)
-Taxiing: je instrukcija koju toranj daje avionu koja ga obavestava kojim putem (taxiwayom) na zemlji da se krece da bi stigao do piste i tu sacekao (vise o tome kasnije)
-ATC Clearance: je informacija, instrukcija koju toranj cita avionu koja ga obavestava o uslovima njegovog leta to jest sta, gde, kako posle poletanja.

Da bi se saobracaj neometano odvijao, duznost Tornja je da koordinira sa Approach-om. Approach je taj koji ce najavljivati Tornju avione na prilazu i koji ce davati Tornju ATC clearance za avione na zemlji.
Kao Toranj, morate da vladate situacijom na zemlji, a ne da situacija vlada vama. Znaci vi ste taj koji postavlja uslove i pravila igre.
Mali uvod u duznosti i obaveze Tornja. A sada malo teorije:

METEOROLOGIJA:

Meteorologija je mnogo bitna stvar koju osoba na tornju mora da zna. Posto na beogradu ne postoji ATIS zvanicno, jos uvek je u test fazi, toranj je zaduzen za izdavanje meteoroloskih informacija avionima. To cinite tako sto avionu citate METAR report. Znaci svaki veci aerodrom ima svoju stanicu koja posmatra vreme i svaki vec aerodrom izdaje svoj METAR report.

Sledece stvari cine METAR report:
-Aerodrom
-Vreme izdavanja reporta (dan pa vreme)
-Vetar (direkcija, brzina)
-Meteoroloska vidljivost
-Vidljivost piste (ukoliko je vidljivost ispod 1500m)--> RVR=Runway Visual Range
-Trenutno vreme
-Oblaci (kolicina, tip, baza)
-Temperatura vazduha i tacke rose
-QNH--> Pritisak meren u hP (Hektopaskal)
-Ostale informacije (skora promena vremena, trendovi...itd)

primer metra: LYBE 311330Z 02003KT 9999 SCT040 30/17 Q1013 NOSIG
ajde da ga dekodiramo:

LYBE daje oznaku aerodroma --->Beograd Nikola Tesla Intl.
311330Z= 31 1330Z--->>> Vreme za 31i ovog meseca snimljeno u 13:30 Z time. prva 2 broja su datum, 4 sledeca oznacavaju vreme u ZULU time (ili UTC=Universal Time Coordinated. Beograd je trenutno u UTC+2, tokom leta, a tokom zime u UTC+1)
02003KT= Vetar iz 020, brzina 3 cvora (KT=knots) prva 3 broja oznacavaju direkciju a zadnja 2 jacinu (brzinu) vetra u cvorovima.
9999= Vidljivost veca od 10KM. ovaj broj je vidljivost izrazen u metrima. znaci kada je 9999 to znaci vise od 10KM. kada je na primer 4000 to znaci vidljivost 4 km ili 4000m.
SCT040= ovo oznacava oblake. SCATTERED 4000f. SCT=Scattered, 040=4000feeta. Znaci razbacani oblaci na 4000f. Ovo je mera za prekrivenost oblacima. Scattered je prekrivenost od 1/8 do 3/8. evo vam cela tabela:

FEW = less then 1/8---> Few
SCT = 1/8 till 3/8---> Scattered
BKN = 4/8 till 7/8--->Broken
OVC = 8/8---->Overcast

30/17= 30 je temperatura vazduha u Celsijusu. 17 je temperatura tacke rose, takodje izrazena u celzijusu..
Q1013 je pritisak izrazen u Hektopaskalu. Znaci 1013 ili standard pressure.
NOSIG oznacava NO SIGnificant weather changes expected. ponekad mozete naci da pise BECMG ili TEMPO:
BECMG= BeCoMinG.
TEMPO=TEMPOrary
Primer BECMG 5000 oznacava promenu vidljivosti na 5km za stalno ili TEMPO 5000 sto znaci TRENUTNA promena vidljivosti na 5km sa mogucnoscu da se opet promeni.

Kada bi ste citali avionu ovaj metar, to bi zvucalo ovako: Winds from 020 degrees at 3 knots, visibility greater then 10km, sky conditions: scattered clouds at 4000feet, temperature 30, dew point 17, QNH1013. NOSIG nije obavezno procitati ali mozete. Ukoliko imate BECMG ili TEMPO, to trebate da procitate da bi ste obavestili pilota o promenama.

Одличан topic посвећен METAR извештају можете пронаћи овде.

ODREDJIVANJE PISTE U UPOTREBI

Toranj ce na osnovu vremenskog izvestaja odrediti pistu u upotrebi. Poenta je da avion uvek slece i polece U vetar a ne obrnuto. Znaci gledajte da uvek vetar bije u celo.
U Beogradu imamo 1 pistu sa 2 prilaza.12 i 30. znaci ili sa jedne ili sa druge strane. E sada neko se moze zapitati ZASTO se pista zove 12 a ne 17, I zasto se zove 30 a ne 21. E pa ZATO. zato sto je pista tako napravljena da je okrenuta sa jedne strane u kurs 119 a sa druge u kurs 299 pa se zove 12 i 30 jer je 119 veoma blizu kursu 120 i 299 je veoma blizu kursu 300 I samim tim je ime dato tako da predstavlja prva dva broja kursa. Sada razumete zasto ne moze da bude 17 jer da bi bila 17 potrebno je da je kurs piste izmedju 165 I 174. Posto je ovde slucaj 119, ne moze se nazvati 11 jer bi 11 znacilo da je kurs piste oko 110 a nije znaci zaokruzuje se na 120.
Vazna napomena za one koji ne znaju: kada avion polece, on polece u kursu piste. Znaci ako polece sa piste 12, on ce leteti u kursu 119 kada se odvoji od zemlje!

E sada kako cete vi odrediti koja je pista u upotrebi? lepo.
Pogledacemo vetar. Na primer vetar je 15008kt. Znaci iz kursa 150. Veoma je BITNO shvatiti da vetar ne duva U kurs 150 vec dolazi IZ kursa 150

E posto smo napomenuli da zelimo da nam uvek vetar bije u glavu, ne treba biti veliki genije da bi rekli da cemo koristiti pistu 12. jer vetar dolazi iz tog pravca priblizno i svaki avion koji polece sa piste 12 ce imati vetar koji mu duva u celo sa desne strane...
Znaci pista se odredjuje na osnovu vetra.

Takodje treba napomenuti da dok god je vetar <3 KTS, mozete koristiti bilo koju pistu jer je taj vetar oznacen kao slab ili CALM znaci operacije “mesano meso” (tako sam ja nazvao) su dozvoljene. Na osnovu situacije mozete pustati avione I na 30 I na 12 I malo mesati 

Takodje mozete gledati I tip aviona, veci avioni mogu vise ledjnog vetra da izdrze tako da ukoliko avionu vise odgovara da polece sa 12ice a vetar je za 30, vi mu mozete ponuditi 12, dok god je vetar u “normali” (do 5-7 cvorova). Pod vise odgovara podrazumevam da mu skratite vreme za taksiranje I da prilagodite njegov odlazak njegovoj destinaciji. Znaci ako ide za Frankfurt bolje je da mu se da 30 jer onda direktno polece ka frankfurtu nego da mu se da 12 kada mora da se okrece skroz. Mada opet sve to zavisi od situacije najbitnije je da ste shvatili kako funkcionise odredjivanje piste u upotrebi.

Више о простору надлежности, задацима Торња и одређивању стазе у употреби овде.
GROUND OPERATIONS

Pod ground operations podrazumevam sve akcije koje toranj izdaje avionima dok su na zemlji. Znaci ovde cemo prodiskutovati malo start up and pushback kao i taxi i malo se pozabaviti nekim pravilima kojih se morate drzati.

Na pocetku ovog topica dao sam definiciju start up and pushback-a. Sada malo u detalje da udjemo. Svaki avion, ali svaki avion ne bitno tip i velicina (osim jedrilica :P) MORA dobiti odobrenje za startup. Znaci start up je dozvola za pokretanje motora. To toranj izdaje avionu na zahtev pilota i izdaje se neposredno pred taksiranje. Pushback je diskutabilno samim tim sto u nekim situacijama pushback nije neophodan. Primer aerodroma u Podgorici. Startujete na parkingu i nemate razloga da pushbackujete jer samo treba dodati gas i krenuti.
Znaci Start up je najbitnije. E sada postoji i opcija PowerBack,a to se primenjuje kod aviona tipa ATR kojima pushback nije potreban jer to sami mogu da odrade pomocu elise. No to je sada nebitno, samim tim kada vam se javi pilot on ce vam traziti powerback ili sta vec a vi samo ga citirate posle.

Znaci taj smo deo resili.
Sada da predjemo na taksiranje.
Taksiranje ili rulanje je operacija koju avion izvodi tako sto se odredjenom brzinom (maximum 30kts) krece po delu aerodroma koji se zove taxiway. Sta je taxiway? Taxiway je betonski deo koji se proteze oko piste, uglavnom od gate-a pa na dalje po kom se avioni slobodno i BEZBEDNO krecu. Znaci na travu u startu zaboravite, u tom slucaju idite na Lisicji Jarak. Isto kao sto se kola krecu po putu, tako se avion krece po taxiwayu. Samo sto postoje malo drugacija pravila zar ne...

Poenta taksiranja je da se avion dovede do situacije, trenutka, i pozicije za poletanje. Znaci on ne moze sa rampe ili gate-a da se odgurne i da doda gas, pregazi travu izadje na pistu, okrene se i poleti kao u filmovima Brusa Vilisa ili jos gore da odma sa rampe da gas i poleti u bilo kom pravcu, ne ovo nije Star Wars, i onako mrzim taj film.
Znam da ovo verovatno svi vec znate ali reko da spomenem.

Kako izdati taxi instrucion avionu?
Prva prvenstvena stvar je uociti avion na vasem radaru i shodno sa njegovom pozicijom dati mu najkraci, najprolazniji i najbezbedniji put ka pisti dok sve vreme postujete sve tri stavke malocas navedene. Znaci pogledate, vidite avion vam je na gate A1. Pista u upotrebi je 12. i sta radite? Kazete:

JAT210, taxi to holding point ruwnay 12.

Na beogradu nema potrebe za progressive taxi instructions to jest tipa “JAT210 taxi via G and A to holding point B runway 12”. Mislim eventualno STRANCIMA mozete dati ovaj taxi ali cak i oni ako ne znaju aerodrom ce se lako snaci. Mada ovaj progressive taxi se koristi, to jest ja vam savetujem da ga koristite u odredjenim situacijama koje cemo prodiskutovati za koji cas.

Holding point: holding point je pozicija na kojoj se avion zaustavlja pre ulaska na pistu. Sama distanca holding od piste zavisi od toga za koju svrhu je taj holding point. Da li je za CAT I, CAT II...itd Mada ne brinite nemojte se opterecivati CATovima jer je sve napisano na zemlji.

Znaci kada dajete taxi, obavezno dajete do HOLDING POINTA. U slucaju da nemate inbound/outbound traffic, mozete reci avionu:

JAT210, taxi lineup ruwnay 12.
To ga obavestava da taksira i da se izravnja sa pistom ali da NE POLETI.

Postoje 4 holding pointa na beogradu. 2 za pistu 12 ( B i C ) i 2 za pistu 30 ( D i E ).
Kada se kaze taxi to HP ruwnay 12 automatski se misli na HP B ali pilot vam moze traziti C ukoliko mu nije potrebna cela pista tako da se nemojte cuditi i ako su uslovi takvi da je to moguce, dozvolite mu.

BACKTRACK: Ovo se retko koristi, barem u mom licnom iskustvu, a i kad se koristi to je kada je jedan deo taxiwaya zatvoren. BACKTRACK je komanda avionu da udje na pistu i da po njoj rula do drugog kraja piste sa kog ce poleteti.. na primer aktivna je pista 30 ali je A taxiway od HP D do HP E zatvoren, vi cete reci:

JAT210, enter runway 12 atvia C, backtrack 30.

Eto.

Naravno racunam da svi imate karte pored sebe dok ovo citate jer onda mozda ovo sve bude zvucalo prazno.

Za one koji nemaju, A (ALPHA) taxiway je taxiway PARALELAN SA PISTOM na Beogradskom aerodromu i deli se u 4 taxiwaya to jest 4 holding pointa. Kada kazem TAXIWAY A FROM D TO E IS CLOSED to znaci da ta porcija taxiwaya izmedju D holding pointa i E holding pointa je zatvorena... bice jasnije sa kartom.

Malo pre sam spomenuo progressive taxi. Uzmite kartu, ili zamislite beogradski terminal gde su A standovi. Suprotno od njega su B parkinzi, zar ne? da..
Zamislite da ste sleteli na pistu 30, i izlazite na C. Idete pravo. To pravo kada predjete prvu raskrsnicu sa A taxiwayom je taxiway G i on ide sve do kraja A stendova. Paralelan sa G sa B strane je H. Prvi sa leve kada udjete na G koji vodi ka B stendovima je J taxiway, posle njega ide K taxiway i na kraju L taxiway koji vodi dole do velikog hangara.

Recimo da sada imate neku guzvu koja blokira izlaz sa G taxiwaya na A. sta cete uraditi? JAT210 vam blokira put a JAT410 treba da taksira do piste 30.
Citajte PAZLJIVO:

JAT 410 straight onto G, RIGHT ON J, LEFT ON H and RIGHT ON A to HP rwy 30...

U OVOJ situaciji je progressive taxi potreban. Da IZMANEVRISETE avion oko JAT210 na jedini legitiman nacin.

Mada se meni ovo licno desilo 3 puta tokom cele virtuelne karijere tako da se nemojte uzrujavati.

Додатне информације можете пронаћи овде.



CAT KLASIFIKACIJA:

Sta je CAT? CAT je klasifikacija ILS prilaza. Ici cu time da svi znate vec sta je ILS, to je osnova osnove.
Klasifikacija CATa varira od vremenskih uslova i samim tim CAT se deli na:

CAT I CAT II CAT III-A CAT III-B CAT III-C
Limit 200 ft 100 ft 50 ft 0 ft 0 ft
Visibility/RVR 550 m 300 m 100 m 50 m 0 m

Опширније о категоријама прилаза овде.

SEPARATION:

Separacija vazduhoplova na zemlji se vrsi tako sto piloti sami drze distancu od aviona ispred, znaci vizuelno. Nikada na beogradu (virtuelni svet) nije bila takva vidljivost da nisi mogao onog ispred da vidis tako da necu pisati o tome ali i toranj moze da razdvaja avione na zemlji samo sam malo umoran pa necu pisati o tome jer je nepotrebno nikada se nece desiti u virtuelnom svetu.

Ali separacija aviona na poletanju i sletanju je veoma bitna: zasto?

Zato sto svi avioni prave taj takozvani VORTEX WAKE ili WAKE TURBULENCE. Pogotovu oni veliki avioni koji sporo idu na sletanju naprave ogroman wake kao i na poletanju.

Samim tim separacija izmedju odlazecih aviona se vrsi tako sto:

Ukoliko dva aviona polecu u ISTOM KURSU i ISTOJ BRZINI, DRUGI avion polece 3 MINUTA posle PRVOG
Ukoliko dva aviona polecu a ovaj prvi je 40KT+ brzi, separacija je 2 MINUTA.
Ukoliko dva aviona polecu ali im se kursevi razliku za vise od 45 STEPENI, separacija je 1 MINUT.

Ja mislim da je to sto se tice teorije, manje vise sve. Sada samo sve to treba primeniti:


ATC clearance vam izdaje APP tako da se nemojte brinuti oko toga. Propraticemo dva aviona, JAT210 i JAT410 u sledecem zamisljenom scenariu:
JAT410 je negde kod VAL ide na pistu 30. JAT210 je na stajanci A1 ide za Minhen.





Dobro vece Beograde JAT210, stand A1 requesting departure information.
-Dobro Vece JAT210, Beograd TWR, runway 30, QNH 1021, wind 320 degrees 8 knots, visibility 7km, clouds few 2300 feet, broken at 4500 feet, overcast 8000feet. Temperature 14, dewpoint 11, becoming visibility greater then 10kms and rain.
Hvala Beograde, runway 30, QNH1021 and JAT210 we are now ready for start and push.
-JAT210 start-up and push-back is APPROVED. Call for taxi.

Roger, start and push approved, call you shortly for taxi, hvala, JAT210.
Beograde JAT210 after start and push requesting taxi.
-JAT210 taxi to holding point runway 30.
Roger, to hp runway 30, requesting D.
-JAT210 D not approved, closed for maintenance, proceed taxi via E.
Roger, via E, hvala, JAT210.
-JAT 210 Copy Clearance?
Go ahead, JAT210
-JAT210 you are cleared to your destination, FL140, after departure right turn to TISAK, squawk 5335.
Cleared to Minhen, FL140 after departure right to TISAK and 5335 coming down for JAT210
-JAT210 readback is correct (ili: copied correctly), report ready for departure.
Wilco JAT210
BEOGRADE dobro veche JAT410 passing JA, ILS runway 30.
-Dobro veche JAT410, runway 30 cleared to land, wind 320 degrees 8 knots. [Caution, birds in the vicinity of runway threshold]
Cleared to land runway 30, pripazicemo na pticurine, hvala!
Beograde JAT210 ready to go ruwnay 30.
-JAT210 hold short runway 30, traffic inbound on the ILS.
Rgr, hold short.
-JAT210 do you have inbound traffic in sight now passing outer marker type B737? confirm arriving traffic B737 on final RWY 30 in sight?

We have visual JAT210.
-JAT210 BEHIND LANDING TRAFFIC LINEUP BEHIND AND WAIT runway 30.
Rgr lineup and wait behind landing traffic.
Beograde JAT410 on ground
-JAT410 vacate via C, report runway vacated.
Wilco, via C call you vacated.
Beograde JAT410 ruwnay vacated
-JAT210 runway 30 cleared for takeoff, wind 320 at 8knts
Cleared for Takeoff JAT210 hvala.
-JAT410 Dobrodosli u Beograd, spoljasnja temperature vazduha je 12 stepeni, taxi to stand A3.
Roger to A3, bolje vas nasli. Prijatno JAT410
JAT210 Airborne
-JAT210 contact now beograd on 119.1 prijatno
To Beograd, 119,1 for JAT210 prijatno.

Analiza: JAT210 je ocitao samo rwy in use i QNH I AKO mu je ceo metar procitan. To je zato sto je on samo u obavezi da vrati QNH i rwy in use, a ostale informacije ne mora. (више о томе овде )
JAT410 je javio vacated ali mu se nisam obratio zato sto kada vam avion javi vacated, prioritet ima onaj koji ceka da poleti ili da sleti. Znaci ovom sto je izasao sa piste se obracate samo ako vise nemate nikoga da polece ili slece.
A ova fora lineup behind landing traffic je dobra da bi ste sto pre progurali avion. Isto moze i da se koristi pri departures. BEHIND DEPARTING AIRCRAFT LINE UP AND WAIT.

Eto to je to, ja sam se ubio od pisanja, nadam se da ce neko i procitati ovo jeste dugo ali je korisno.

Sada cu da se bacim na pisanje za APP (Approach) poziciju.
Ja mislim da nista nisam izostavio i da ako ovo nabubate, da cete biti ok...

Ukoliko sam izostavio nesto, podsetite me...

Pozdrav



Подсећам да овај, иначе веома лепо написан и сажет текст, треба схватити пре свега као врх леденог брега и позивам све које ова тема занима да наставе са читањем Training Departmentа како би проширили своја знања. mitrowsky

Edited by mitrowsky, 13 September 2006 - 08:11 PM.


#2 Vuk

Vuk

    Captain

  • Members
  • 424 posts
  • Location:LYBT
  • Interests:3D Modeling,Sound editing
  • VATSIM ID:967140

Posted 12 September 2006 - 05:13 AM

Ljubinko....a školski krug?

a ovo ti je bilo sjajno.. :bow: :bow:

#3 Stefan

Stefan

    Captain

  • Members
  • 1,286 posts
  • Gender:Male
  • Location:EDFM, Dzrmani
  • Interests:ATC, Flying :)

Posted 12 September 2006 - 12:18 PM

A lepo lepo Ljubinko :))

Samo nesto... :D..Zar ne treba prvo na KN ili bar nesto malo rwy hdg pa TISAK da ne ide preko Batajnice :P

#4 Ljubinko

Ljubinko

    Captain

  • VIP Members
  • 1,262 posts
  • Location:Beograd, Srbija
  • VATSIM ID:922417

Posted 12 September 2006 - 03:29 PM

Skolski krug, to vise ulazi u pilotske definicije bar sam tako gledao kada sam pisao.

a stefane delimicno si u pravu mada imaj u vidu da svaki avion pre nego sto krene u zaokret ostane na runway headingu dok ne prikupi brzinu i minimalnu visinu i samim tim "izbegne" batajnicu.

to runway heading se koristi kada se polece sa 12ice da se ne bi teralo preko grada ili u slucaju separacije vazduhoplova

Edited by JAT241, 12 September 2006 - 03:30 PM.


#5 mitrowsky

mitrowsky

    Training Director

  • Staff Members
  • 747 posts
  • Location:Нови Београд -Блок 38-
  • VATSIM ID:868788

Posted 13 September 2006 - 05:08 PM

Благо сам едитовао Љубинков оригинални текст и исправио неке мање грешке. Лепо је срочио оно најбитније, али то никако није све што се може рећи на тему. Зато: правац TD и google. Ако неко пронађе различите информације у односу на горе написано нека постује у овој теми па да продискутујемо.

#6 Vuk

Vuk

    Captain

  • Members
  • 424 posts
  • Location:LYBT
  • Interests:3D Modeling,Sound editing
  • VATSIM ID:967140

Posted 13 September 2006 - 06:26 PM

... Ако неко пронађе различите информације у односу на горе написано нека постује у овој теми па да продискутујемо.



Samo da ovo razjasnimo,jer sam u nekoj knjižurini iskopao da je ovako:

few – 1 ili 2 osmine pokrivenosti (1/8 - 2/8)
scattered – 3 ili 4 osmine poktivenosti(3/8 - 4/8)
broken – 5, 6 ili 7 osmina pokrivenosti(5/8 - 7/8)
overcast – 8 osmina pokrivenosti (puna pokrivenost) (8/8)

a kod nas ovde stoji :

FEW = less then 1/8---> Few
SCT = 1/8 till 3/8---> Scattered
BKN = 4/8 till 7/8--->Broken
OVC = 8/8---->Overcast

Nije nešto posebno bitno (preživećemo svi 2-3 osmine gore dole)ali zapalo mi za oko,pa ko velim...Neću da ispadne da teram mak na konac ,nego ako uletim u neku raspravu da me zlotvori ne ispreskaču posle.. :mrgreen:

#7 mitrowsky

mitrowsky

    Training Director

  • Staff Members
  • 747 posts
  • Location:Нови Београд -Блок 38-
  • VATSIM ID:868788

Posted 13 September 2006 - 08:05 PM

SKC Sky Clear

FEW 1-2 octas

SCT 3-4 octas

BKN 5-7 octas

OVC 8 octas



http://avstop.com/Weather/metar.html



Решено B)

#8 Fly_Macedonia

Fly_Macedonia

    Second Officer

  • Members
  • 11 posts
  • Location:Skopje, Macedonia
  • VATSIM ID:955799

Posted 14 September 2006 - 12:28 AM

Koliko ja znam, kad su dva aviona, jedan na final i jedan na holding point staze, kad se trazi traffic in sight uvek se to trazi iz avion na prilazu. Jer kontrola treba biti sigurna da pilot u avionu na prilaz vidi avion koji stoje na holding point pored staze. A za ovaj drugi na holding point, nije uopste bitan neki traffic report, jer u bilo koji slucaj on ne moze nista uciniti. Ispravite meni ako gresim :ike:

I jos jedna stvar, oko odabiranje staze u upotrebi. Ja sam jednom naucio i prema tome sam se drzao da kad je tailwind component:
0-5kt kontrola moze korisiti bilo koja staza
6-10kt kontrola moze koristiti staza sa veci tailwind component ali samo sa soglasnost pilota
10kt + mora se koristiti staza sa manji tailwind component :ike:

#9 Bogdan

Bogdan

    Captain

  • Members
  • 112 posts
  • Gender:Male
  • Location:LYKG :) Kragujevac

Posted 14 September 2006 - 08:27 AM

Koliko ja znam, kad su dva aviona, jedan na final i jedan na holding point staze, kad se trazi traffic in sight uvek se to trazi iz avion na prilazu. Jer kontrola treba biti sigurna da pilot u avionu na prilaz vidi avion koji stoje na holding point pored staze. A za ovaj drugi na holding point, nije uopste bitan neki traffic report, jer u bilo koji slucaj on ne moze nista uciniti. Ispravite meni ako gresim :ike:


Pa kako to, valjda ovaj A/C što je na H/P treba da javi da vidi landing traffic, odnosno traffic on final, jer će u tom slučaju biti u mogućnosti da uradi "BEHIND LANDING TRAFFIC LINEUP BEHIND AND WAIT", zar ne? A ako A/C koji je na H/P ne vidi ovog na final, onda ne postoje garancije da će znati kada da se LINEUPuje...Opet pitam (pošto sam novajlija), zar nije tako???

#10 Nenad Grubanovic

Nenad Grubanovic

    Captain

  • Members
  • 1,316 posts
  • Location:Beograd
  • Interests:Pravljenje kolača
  • VATSIM ID:1002068

Posted 27 February 2008 - 02:42 AM

Pošto se u poslednje vreme pojavilo dosta interesenata za rad na kontroli, mislim da je potreban jedan tekst koji ce manje ili više obuhvatiti sve standardne operacije vezano za interakciju TWR-pilot. Izvinjavam se ljudima koji su pre mene dosta toga napisali na ovu temu, ali potreba definitivno postoji.

Počećemo od početka... Što je i logično, zar ne?
Inicijalni kontakt ostvaruje pilot. Ne ATC. Najverovatnije će to biti Radio check koji bi trebalo da izgleda "Good evening Tower, JATxxx radio check. Vi mu odgovorite sa JATxxx, Belgrade tower good evening read You 5 by 5 ili loud and clear. U 5 by 5 prva cifra označava glasnoću, a druga jasnoću. Znači moguće su varijacije, ali ne budite perfekcionisti-neki jednostavno imaju lošu opremu. Takođe, moguće su i kombinacije tipa "loud but broken" i tako dalje, dajte mašti na volju.

Sledeća stvar koju će pilot da traži je Departure information. Na početku možete (ne morate) da date zulu vreme. Predlažem da pre čitanja METAR izveštaja saopštite stazu u upotrebi. O tome ću na kraju pasusa. Krenite zatim redom da čitate METAR. Naučite dobro METAR. Trebaće vam. Pilot mora da vam ponovi stazu u upotrebi i QNH. Ništa više.
Staza u upotrebi se određuje na osnovu vetra i saobraćaja koji ide sa A/D, odnosno koji pristiže. Sa velikim saobraćajem za sada ne razbijajte glavu, jer ako je u pitanju veći nalet, 99% će APP biti tu koji će to da reguliše.
Za vetar zaključno sa 3 kts se smatra da je wind calm. Tako ga i čitajte.
Vetar do 5 kts ne utiče bitno na poletanje i tada šaljite pilota na stazu koja je direktnija za SID na koji pilot ide. Od 5 kts do 10 kts pitajte pilota šta mu odgovara. Možete to da uradite frazom "JATxxx, wind is 15007 kts, please advice for runway, ili "is rwy XY convenient to You?" To ćete naravno reći umesto rwy in use pri dep. information-u.
Za vetar jačine 10 kts i više, obavezno šaljite na stazu koja ide "u vetar". Pazite, sve ide u pravac, osim vetra koji duva iz pravca. Znači, ako vetar duva iz hedinga 120, PSS 12 je idealna jer avion uzleće u vetar, što mu daje dodatni uzgon. Al' za uzgon i ostale stvari maltretirajte Darka, ne mene.

Dolazimo do ATC clearence-a. To je generalno veoma prosta stvar. Avionima koji su outbound treba samo dati SID i squawk. Znači, za njih ide "JATxxx, you're clear to your destination via VAL 1D standard instrument departure, set squawk 5330. I ništa više. Inicijalnu visinu ima po SID-u koja iznosi 6000 fita, a ako ne zna, pa nek se blamira pa nek probija kod APP kad dodje.
Što se tiče školskog kruga, u njemu osim SIDa dajete pattern kako će leteti i visinu. Stvar je vrlo prosta. Kad poleću sa 12 idu u desni krug, a sa 30 u levi.
Klirens za krug bi trebao ovako da zvuči: " JATxxx, You are clear for your training flight, after departure join right hand traffic pattern for rwy 12, climb 1500 ft, set squawk 5330.

Pilot mora doslovce da ponovi ceo ATC clearence! terajte ga da ponavlja dok sve lepo ne ponovi, a vi dok ne budete sigurni da je on shvatio šta uopšte priča, jer verujte mi da dosta njih ponavljaju šta im govorite bez da znaju o čemu se tu radi.

Kad je sve ponovio kako treba, odgovorićete mu sa "JATxxx, ATC clearence copied correctly" i ukoliko nema nekog okolo ko bi ga ugrozio ili koga bi on ugrozio, dajte odmah push and start rečenicom "push back and start up is approved, call me/advice/report ready for taxi. To takođe sve treba da ponovi. Zapamtite da za ATR ide "start up and power back is approved".

Može da se desi da okolo ima avion i da push back nije moguć, možete da date dozvolu za start up, ali da sačeka sa push back-om. To možete da uradite na dva načina.
Prvi način je prostiji, a to je da kažete "JATxxx, start up is approved, call you back for push back" i da ga zovete kasnije i da mu saopštite "push back is approved, report ready for taxi".
Drugi način je da date pilotu mogućnost da sam uradi push back, kad se ovaj drugi avion skloni. U tom slučaju obavezno tražite "report aircraft in sight". Ako ga vidi, možete da mu kažete "start up is approved, after passing (npr) Boeing 737-300 on taxiway A (ili nesto slično), clear for push back.
Ukoliko ga ne vidi, pogledajte prvi slučaj.

OK, spreman je za taxi, pošaljite ga na H/P rečenicom "JATxxx, taxi to holding point rwy 12, report ready for departure. On to treba da ponovi. Može da se desi da je avion manji ili da je jak čeoni vetar pa da može da izađe i na Charlie. Tada čete ovom gore samo dodati "If convenient for you, Charlie is approved" I to takođe treba da ponovi.
Došao je na H/P, može da poleti. Instrukcija je sledeća, i to baš tim redom: "JATxxx, rwy 12, clear for Take off, wind is 1-5-0 degrees, 4 knots. Ponavlja samo stazu i dozvolu, ne mora vetar.

I odleteo je... :plane:

Sad cu vam napisati kompletnu komunikaciju za jedno poletanje. Napisaću kako treba da izgleda puna komunikacija, ali pilot može da traži ATC klirens bez radio check-a i/ili dep. infoa. U tom slučaju, uz davanje dozvole za push back/start up, recite "for your information, rwy in use will be 12 for you, qnh is 1017". Kao i za dep. info, te dve stvari treba da ponovi...

PILOT: Belgrade tower, JATxxx, radio check.
TWR: JATxxx, Good evening, Belgrade tower, read you 5 by 5.

PILOT: Belgrade tower, JATxxx, stand A5, request departure information.
TWR: JATxxx, correct time is 2-0-1-5 zulu, rnw in use 12 wind is 120 degrees 5 knots, visibility is more than 10 kolometers, few clouds at 3 thousand 5 hundred feet, outside temperature is 7, dew point is 2, qnh is 1020, on significant changes.
PILOT: Rwy in use 12, qnh is 1020. JATxxx

PILOT: Belgrade tower, we are now ready to copy ATC clearence.
TWR: JATxxx, You are cleared for your destination via VAL 1D standard instrument departure, set squawk 5330.
PILOT: We are cleared for our destination via VAL 1D standard instrument departure, squawk 5330. JATxxx
TWR: JATxxx, ATC clearence copied correctly, push back and start up is approved, report ready for taxi.
PILOT: P/S is approved, call you ready for taxi.

PILOT: Belgrade tower, JATxxx is ready for taxi.
TWR: JATxxx, taxi to holding point rwy 12, report ready for departure.
PILOT: taxi to holding point rwy 12, call you back ready for departure, JATxxx.

PILOT: JATxxx at holding point rwy 12, ready for departure
TWR: JATxxx, rwy 12, cleaar for Take off, wind is 1-2-0 degrees five knots.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Što se tiče aviona u pristizanju, postupak je još prostiji.
Inicijalno, opet se pilot javlja. Avion bi trebalo da je fully established, ili da je na finalu tako da sve što treba da kažete je dobro veče i rwy 12, clear to land, wind is 120 degrees, 5 knots.

Ovako izgleda puna komunikacija:

PILOT: Belgrade tower, Good evening, JATxxx with you, est. on ILS rwy 12.
TWR: JATxxx, Good evening, Belgrade tower, rwy 12, you are clear to land, wind is 120 degrees, 5 knots.
PILOT: rwy 12, clear to land, JATxxx.

Trebalo bi da tražite da vam pilot javi kad napusti PSS, jer je PSS operativna samo za jedan avion ne računajući avion koji ima "line up and wait". To gledajte da tražite kad avion uspori do 80 kts i ispod da ne bi opterećivali pilota pri obuzdavanju nemirne letelice.

TWR: JATxxx, vacate first convenient to the right, report vacated.
PILOT: vacate first convenient to the right, call you back vacated, JATxxx

Kad pilot javi rwy vacated, ukoliko imate avion na finalu ili je spreman za poletanje, prvo tom drugom dajte dozvolu za poletanje/sletanje jer to je bitnije i hitnije nego vremenska prognoza za ovog. Dobro, idemo dalje...

PILOT: Rwy vacated via Delta.
TWR: JATxxx, wellcome to Belgrade, outside temperature is 7 degrees celsius, taxi to stand A5. Good night.
PILOT: A5 for us, thank You for ATC service, Good night.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Što se tiče zahteva ka pilotima...

Ne tražite glupe stvari od njih. Šta će vam npr. report on ground, kad vi vidite kad je on on ground. To bi bilo u redu u RL da je vidljivost smanjena ili slično, ali vama je na VRC-u uvek 9999.
Znači kad tražite da vam javi nešto, tražite zato što vam je ta informacija zaista potrebna, a ne zato što se to... tako... pa tako sam čuo... :bash: Razmišljajte o tome šta pričate, ne lupajte po nabubanom tekstu. Pričajte sa pilotima. kad se malo izveštite i ohrabrite, slobodno tražite i dajte informacije koje vam trebaju. Al' nemojte baš da davite... :pokey: Šta više, gledajte da komunikaciju svedete na što minimalniju meru, jer u gužvi neko drugi uvek čeka.
Takođe predlažem da uvek govorite engleski jezik. Meni lično se dešavalo da strancima krenem da trabunjam po srpski, a na žalost još nije postao svetski jezik.

Za sada vam je to to. Ostalo ćete uz trening i praksu. A ako se setim još nečega jako bitnog, pisaću još.

Edited by Nenad Grubanovic, 24 March 2009 - 01:07 AM.


#11 Ljubinko

Ljubinko

    Captain

  • VIP Members
  • 1,262 posts
  • Location:Beograd, Srbija
  • VATSIM ID:922417

Posted 28 June 2008 - 08:44 PM

aj nek se pinuje ovo

APP(APPROACH):

U ovom delu cemo proci kroz approach poziciju na beogradu.

Approach je u nekoj vecoj guzvi najteza pozicija za rad i zahteva izuzetnu koncetraciju, znanje i iskustvo.
Svakodnevan traffic na nasem virtuelnom nebu vam ne dozvoljava da osetite to i vecina ljudi pomisli da je approach laka pozicija. E pa dragi moji, nije laka, vec je najteza i kad god je neki veci fly in, uvek se na app stavlja najiskusniji ATC samim tim sto ce on omoguciti separaciju dolazecih i odlazecih aviona i samim tim osigurati “safe flow of traffic”

Sta je approach? Approach je jedan cikica u sobici koji bleji u ekran sa puno tackica i njegov cilj je da sve te tackice SPAKUJE i prizemlji bez incidenata.
Sta je Departure? Departure je isto tako jedan cikica u sobici koji isto tako bleji u ekran pun tackica i u saradnji sa cikicom sa approacha PAKUJE sve tackice VAN aerodroma bez incidenata...

Znaci ukratko approach je taj koji prati avione do sletanja. A departure je taj koji prati avione od poletanja pa do predaje oblasnoj kontroli.

E sada, ne postoji departure na beogradu tako da ce APP vrsiti i njegove duznosti.

Sta radi approach? Approach metodama vektorisanja, usporavanja, ubrzavanja, snizavanja i penjanja aviona dovodi avione u BEZBEDNU situaciju SLETANJA ili prelaska kod oblasne kontrole u slucaju odlazeceg traffic-a.

Kada bi malo figurativno to opisali, to bi bilo kao da uzmete i vucete nekoga za nos do odredjene tacke. Znaci vi cete VUCI avione ZA NOS i govoriti im gde, sta kako koliko brzo... Veoma stresno kada ih imate 30, a i grlo nastrada, osusi se skroz jos ako ste pusac ko ja onda onaj nikotin i katran vam ubiju pluca.. nebitno da se vratimo prici:

Vas je zadatak da obezbedite neometan promet saobracaja. Da razdvajate dolazece avione i odlazece kao i da MEDJUSOBNO odlazece i dolazece razdvajate...

Shodno sa situacijom, APP je taj koji DAJE ATC clearance tornju znaci VI cete morati da “smislite” clearance za avion za koji vam TWR zatrazi.
Necu da se ponavljam ali nadam se da vam je ostalo u glavi da je ko-ordinacija sa TWR od izuzetne vaznosti.
Ali suprotno sa TWR pozicijom gde samo saradjujete sa APP, kada ste na APP, vi ste kao sunka u sendvicu.. saradjujete isto tako i sa TWR i sa CTR.

Od CTR cete zatrazivati dozvolu da saljete avione na final FL ili na exit point...itd

Pa da krenemo....


NAVIGACIJA

HEADING AND TRACK:


Sve ali SVE direkcije u avijaciji su izrazene u DEGREE ili Stepen. Samim tim sto je horizont podeljen u 360 jednakih delova gde jedna revolucija je jednaka 360 stepeni dolazimo do GENIJALNOG zakljucka da je:

360 degrees=NORTH/sever
090 degrees=EAST/istok
180 degrees=SOUTH/jug
270 degrees=WEST/zapad

E sada sta je heading a sta je track?

HEADING kada bi smo ga definisali bi bila DIREKCIJA U KOJU JE NOS AVIONA OKRENUT.
TRACK je SMER KRETANJA aviona kada se uracuna efekat vetra, samim tim ce kretanje aviona po zemlji biti drugacije od direkcije aviona. Znaci avion ce biti okrenut u odredjenom smeru ali ce se zbog vetra kretati u drugom smeru.

Znaci vi ste okrenuti u 090 ali vam vetar duva iz 100 i avion ce se kretati u 080 kursu IAKO ce mu nos biti uperen u 090!!!!

Nadam se da smo se razumeli tu.

BRZINA:

U avijaciji normalno se brzina meri u cvorovima. Ili Knots.
100 KNOTS=185KM

E sada postoje:

IAS (Indicated Airspeed) je brzina koju pilot cita u avionu preko insturmenata. Ako vas bas zanima kako se meri, meri se tako sto kompjuter skenira koliko cestica vazduha udara u avion u odredjenom trenutku..
TAS(True Airspeed) je brzina kojom se avion krece kroz vazduh. Samo to, ne gleda se vetar i nista drugo.
GS(Ground Speed) je isto sto i TAS samo mereno na zemlji. Znaci GS je brzina aviona kada bi se kretao na zemlji.
MACH se koristi u upper airspace. Mach pokazuje brzinu u odnosu na brzinu zvuka gde je MACH 1= brzina zvuka.

Bitno je znati da u lower airspace, se koristi IAS airspeed. A u Upperu MACH. Znaci kada zelite da date speed restrictions, drzite se ovog pravila.

NAVIGACISKA SREDSTVA:

NDB ili Non Directional Beacon transmituje signale koje avion moze pokupiti pomocu ADF uredjaja u kokpitu pomocu kojeg moze da odredi direkciju NDBa ili poziciju aviona od NDBa. NDB ima domet od 50 do 100 milja i oznacavaju se sa 2 ili 3 slova.

NDBovi sa 3 slova imaju veci domet dok NDBovi sa 2 slova imaju manji. (primer NDBa sa 3 slova: OBR, MOJ; Primer NDBa sa 2 slova: JA, KN, IA...)

NDBovi se koriste za odredjivanje pozicije, primanje niskih i srednjih glasovnih komunikacija, trackovanje i pri instrumentalnim prilazima

VOR ili Very high frequency Omni-directional Radio range je radio koji emituje direkcionalne signale i precizniji je od NDBa. Piloti mogu da presretnu VOR signal i da lete ka njemu ili od njega u odredjenom radialu (vise kasnije o radijalima) Domet VORa je od 100 do 200 milja i VOR se koristi isto kao i NDB pri instrumentalnim prilazima. Veoma cesto uz VOR dolazi i DME. (primer VORa: VAL, POD)

DME je Distance Measuring Equipment i funkcionise tako sto avion salje signal ka VOR stanici i u roku 50 mikrosekundi stanica salje signal nazad avionu uz pomocu kojeg se odredi distanca aviona od te stanice. To je direktna distanca od aviona do stanice ali ne i zemljana distanca.

INTERSECTION ili FIX nije zemljano sredstvo to jest ne postoji na zemlji kao VOR ili NDB vec je pozicija na zemlji odredjena kroz POSITION REFERENCE SYSTEM. Sam FIX postoji tako sto ima svoje koordinate. Posto je to u stvari nesto sto “ne postoji”, konvencionalnim sredstvima se ne moze leteti ka i od FIXa vec je potrebno da avion ima RNAV opremu. RNAV znaci da avion nece koristiti konvencionalna sredstva kao za VOR ili NDB vec ce racunati distancu i smer FIXa pomocu GPS (Global Positioning System) ili INS( Inertial Navigation System).

RADIALI (RADIALS):

Radial je grubo receno magneticki kurs od VOR stanice.
Najlakse se shvati kroz primere:
Na primer, ako letite juzno od VORa, letecete na RADIALU 180. Ako letite KA voru letecete u KURSU 360 ali JOS uvek NA radialu 180 jer taj magneticki kurs od VORa ka vama je 180.. ista stvar i ako se okrenete u KURS 180, jos uvek cete biti na radialu 180 od vora ali ovog puta i u 180 kursu.
Ukoliko letite KA VORu letecete na INBOUND radial 180.
Ukoliko letite OD VORa, letecete na OUTBOUND radial 180.

Zamislite VAL VOR. Dolazimo sa istoka i letimo na inbound radialu 090. Sta to znaci?
To znaci da smo okrenuti u kurs 270!!!!! i da kada bi neko povukao liniju od vora ka nama, ta linije bi bila 090 i TO JE RADIAL. Samim tim mi smo na inbound radial 090 to VAL vor na kursu 270. a sta ce biti ako se okrenemo u kurs 090?
Nista. Ostacemo na radialu 090 od VAL vor ali ovog puta OUTBOUND!...

Ovo su bili kljucni delovi teorije... Za vise informacija posluzite se TDom ili google-om...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ovo sam napisao pre vise od godinu dana samo sam zaboravio da okacim tako da evo uz malo zakasnjenje mozda pomogne nekome.

Edited by Ljubinko, 28 June 2008 - 08:46 PM.


#12 petars92

petars92

    Senior First Officer

  • Members
  • 73 posts
  • Location:Belgrade
  • Interests:Aviation, ATC, Piloting :)
  • VATSIM ID:1143994

Posted 01 July 2010 - 12:21 PM

Svaka chast majstore. Bash sam ovako neshto trazhiio. HVALA!!!




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users